Tuesday, October 04, 2005

لینوکس و سخت افزار


لینوکس یک خصوصیت دارد که با هر سخت افزاری کار می کند و شما می توانید بر روی هر سیستمی لینوکس نصب کنید حتی اگر سیستم شما یک سیستم خیلی قدیمی باشد باز هم لینوکس بر روی آن نصب می شود .ولی اگر بخواهید لینوکس را به صورت گرافیکی نصب کنید باید حداقل یک کارت گرافیک 16 مگابایتی داشته باشید تا بتوانی از این محیط استفاده کنید .
لینوکس با اکثر سخت افزار ها ساز گار می باشد و می توان با آنها ارتباط بر قرار کند و از آنها کار بکشد . هنگام نصب لینوکس اکثر سخت افزار ها بوسیله لینوکس شناخته شده و بسته های مربوط با آن سخت افزار نصب می گردد و احتیاج خاصی به سی دی درایور نمی باشد مگر در موارد خاص .
یکی از سخت افزار های که با لینوکس تا انداز ه ای مشکل دارد مودم می باشد و این به این خاطر است اکثر شرکت های سازنده مودم مودم را جوری می سازند که با ویندوز ساز گار باشد و بتواند از ویندوز کار بکشد و کار خود را به خوبی انجام دهد که به این سری از مودم ها مودم های ویندوزی می گویند از اینرو این مودم ها در لینوکس دارای مشکل می شوند و کارایی لازم را در لینوکس ندارند البته همه مودم ها اینگونه نیستند و اکثر مودم های ارزان با لینوکس مشکل دارند ولی مودم های که دارای چیپ ست اینتل هستند با لینوکس به راختی کار می کنند البته کسانی که دارای مودم هایی با چیپ ست conexant هستند می توانند تا اندازه ای امیدوار باشند چون برای این نوع مودم ها هم درایور وجود دارد ولی درایور رایگان آن دارای سرعت پایینی برای انتقال می باشد و اگر درایوری را می خواهید که دارای سرعت زیادی باشد باید پول پرداخت کنید

اگر بخواهید مودم خوب انتخاب کنید تا بتوانید از اینترنت لذت ببرید بهترین انتخاب مودم خارجی یا اکسترنال می باشند. هر چند تا ندازه ای گران هستند ولی توسط لینوکس به خوبی شناخته شده وودارای سرعت بالایی در ارتباط بر قرار کردن هستند .
اکثر کارت گرافیک ها به خوبی توسط لینوکس پشتیبانی می شوند
کارت گرافیک های مانند
Nvidia and ATI
به خوبی شناخته می شوند و حتی شرکت های سازنده این کارت گرافیک ها درایور های مخصوصی برای لینوکس درست کرده اند که می توان این درایور ها را از اینترنت و سایت مربوطه دانلود کرد و نصب نمود و حداکثر استفاده را از کارت گرافیگ نمود.
ماردبرد ها زیاد مشکلی با لینوکس ندارند و لی برای اینکه بفهمید آیا مادر برد شما قادر به برقراری ارتباط درست با لینوکس می باشد بهتر است به اینترنت سری بزنید و در این مورد تحقیق کنید البته سایت های متعددی در این باره وجود دارد که تجربیات دیگران درباره سخت افزار و لینوکس در آن ذکر شده است مانند سایت های زیر این سایت ها را به دقت مطالعه کردن تا هنگام نصب دارای مشکل خاصی نباشید.
http://www.linuxhardware.net

http://www.tldp.org

http://www.linuxforums.org

سه سایت بالا به شما کمک فراوانی می کند تا با سخت افزار خود دارای مشکل نباشید.
بعضی لز سایت های مادر برد سازی هستند که درایور مربوط به لینوکس را تولید می کنند و می توانند در اختیار شما قرار دهند به سایت مربوطه رفته و درایور مربوطه را دانلود کنید ونصب کنید

من به شخصه تعدادی از انواع لینوکس را بر روی مادر بردهای shuttle ,MSI , Leadtek , ASUS , Abit امتحان کرده ام و دیدم اکثر این مادر بردها با لینوکس به راحتی ساز گار هستند

کارت های گرافیک Nvidia و ATI را هم تست کرده ام به خوبی کار کردند هر چند که Nvidia کارایی و توانایی بیشتری را از خود نشان داد. .

در پایان این بخش می توان گفت شما می توانید با قدیمی ترین سخت افزار لینوکس کار کنید و از آن لذت ببرید.

1 Comments:

At 2:37 PM, Blogger Saeid said...

Movafagh Bashi Agha!

 

Post a Comment

<< Home

Web Counter
Hit Counter
web counter